top of page

Αναγέννηση Καρδίτσας – Ηρακλής Λάρισας 2-0

Ο Ηρακλής Λάρισας ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την Αναγέννηση Καρδίτσας στο στάδιο Αλκαζάρ τη Δευτέρα (21/11) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League 2 (Α’ όμιλος).

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του κ. Παναγιώτη Διλμπέρη είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Από την άλλη και κόντρα στη ροή του ματς λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Αναγέννηση με αρκετή δόση τύχης άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής το «πάλεψε» μέχρι και το 80’ όπου δέχθηκε το δεύτερο γκολ σε μία φάση που όμως έχει προηγηθεί καθαρό φάουλ πάνω στον Καψάλη Σ. που όμως δεν δόθηκε και στη συνέχεια η Αναγέννηση «κλείδωσε» το ματς.

Ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς βασικούς του παίκτες (Καμπέρη, Τσιμίκα, Μπάμη, Καψάλη Μ.).

Στο 18ο λεπτό ο Μπάντροβιτς κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Γκέκα να απομακρύνει δύσκολα στην δεξιά του γωνία. Ο Ηρακλής έδειχνε απειλητικός κατά διαστήματα όταν έβγαινε στην επίθεση.

Η Αναγέννηση βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και χωρίς μέχρι εκείνη τη στιγμή να έχει κάνει κάποια ιδιαίτερα φάση μπροστά από την εστία του Ηρακλή. Ο Δημόπουλος έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ (κόντραρε η μπάλα) με το εξωτερικό λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να αναπαύεται στο αριστερό πλαϊνό διχτάκι του Κουταβασίλη.

Στο 51' έπειτα από φάση διαρκείας ο Βερνάρδος γύρισε το σώμα του από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί παραθυράκι του Κουτζαβασίλη. Δυο λεπτά αργότερα, ο Κοζορώνης έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Κουτζαβασίλη να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να απομακρύνει. Στο 67' ο Βερνάρδος βρέθηκε σε θέση βολής με τους αμυνόμενους να απομακρύνουν σωτήρια πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή. Στο 69' ο Σκόνδρας έκανε την προβολή, με τον Μπαλαμώτη να απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Στο 80’ ο Ριέρα κινήθηκε από τα δεξιά γύρισε τη μπάλα για τον επερχόμενο Αθανασιάδη που με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας γράφοντας το 2-0 (στο ξεκίνημα της φάσης δεν έχει δοθεί καθαρό φάουλ πάνω στον Καψάλη Σ.).

Στο 89' ο Αθανασιάδης έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο ο Αγγελούλης έδιωξε σωτήρια.