top of page

Δεν άξιζε την ήττα

Ο Ηρακλής Λάρισας έδωσε την Κυριακή (13/11) στο AEL FC ARENA το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου (0-1).

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα με παίκτη λιγότερο, παρόλα αυτά έκαναν σημαντική προσπάθεια για να αποσπάσουν το θετικό αποτέλεσμα.

Στο 11' ο Χριστίδης έκανε μια επικίνδυνη σέντρα - σουτ από τα δεξιά με τον Πίτκα να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 16ο λεπτό ο Χριστίδης ξεκίνησε μια επίθεση με τελικό αποδέκτη τον ίδιο, ωστόσο το πλασέ του όταν εκείνος βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια θέση εντός περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Πίτκα που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Δυο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς. Συγκεκριμένα, έπειτα από αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Μπελεβώνη που με πλασέ από την "καρδιά" της περιοχής έκανε το 0-1.

Στο 23' ο Χριστίδης έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Πίτκα να "απογειώνεται" και να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 44' ο Τσιμίκας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με την μπάλα να έχει πορεία προς την εστία και τον Πίτκα να διώχνει σε κόρνερ στην κλειστή του γωνιά. Στην συνέχεια της ίδιας φάσης, έπειτα από την εκτέλεση του κόρνερ ο Γκαλίτσιος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έκανε την καρφωτή κεφαλιά, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν πρωτού η μπάλα περάσει την τελική γραμμή και πάει στα δίχτυα.

Στο 55ο λεπτό ο Τσιμίκας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Μέγα (σε αντεπίθεση του Απόλλωνα Πόντου). Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας. Στο 92' ο Λεσάι έκανε το σουτ με τον Πίτκα να διώχνει σωτήρια στην αριστερή του γωνία.