top of page

Δυνατό φιλικό στην Νεάπολη!

Ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι (θύμισε κατά διαστήματα επίσημο ματς πρωταθλήματος…) διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης (1/9) στο γήπεδο της Νεάπολης Α’. Του Χρήστου Γκατζούλη Το athleticlarissa ήταν εκεί και σας μεταφέρει όλο το ρεπορτάζ...

Ο Ηρακλής Λάρισας προετοιμάζεται για την έναρξη της Γ’ Εθνικής έχοντας στο δυναμικό του ένα πολύ αξιόλογο σύνολο και ο Απόλλων Λάρισας είναι στην τελική ευθεία για την συμμετοχή του στη νέα SL 2 με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του και πολλά όνειρα. Για την ιστορία η ομάδα της Φιλιππούπολης επικράτησε με σκορ 1-3.

Ο Ηρακλής Λάρισας παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο και είχε την κυριαρχία. Μάλιστα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ είχε σημαντικές στιγμές για να σκοράρει σε όλο το πρώτο 45λεπτο. Η ομάδα του Ηρακλή προέρχεται από μία ιδιαίτερα κουραστική και απαιτητική προετοιμασία και ο στόχος είναι να παρουσιαστεί πανέτοιμη στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη ο Απόλλων Λάρισας παρουσίασε δύο πρόσωπα στο ματς. Στο πρώτο εκτός του αυτογκόλ και του δοκαριού στο 45’, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός, ενώ στην επανάληψη ήταν σαφώς βελτιωμένος και αποτελεσματικός. Σε κάθε περίπτωση τα φιλικά είναι για να βγάζουν συμπεράσματα οι προπονητές και το σκορ περνάει σε δεύτερη μοίρα. Στο 7’ τη σέντρα έκανε ο Λίταινας από δεξιά και ο Τάρτας έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 (αυτογκόλ).

Στο 15’ ο έμπειρος Κακαβίτσης βρέθηκε σε θέση βολής όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Τρία λεπτά αργότερα από ασίστ του Κακαβίτση, ο Βαγενάς έφερε το ματς στα ίσα με κοντινό πλασέ για το 1-1. Στο 36’ ο Ναρίνογλου από κοντά έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία αφού το σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ. Τέλος στο 45’ ο Καρρίκι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

Στο 57’ ο Παναγιώτου σημείωσε το 1-2 από κοντά και στο 66’ ο Ζιάκας με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Χάμος, Μπαλαμώτης, Τάρτας, Γκαλίτσιος, Ναρίνογλου, Αγρόδημος, Κουτσούκης, Ζαφειρίου, Βαγενάς, Κακαβίτσης, Χασομέρης. Έπαιξαν και οι: Αλεξίου, Φουρίκης, Χρηστακέας, Αναδολού, Σταμάτης, Κουτζαηλίας, Γαργάλας, Παπαγεωργίου, Κούλπας.

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Στράτσια): Norman Ποτόσογλου, Καρρίκι, Tiboue, Kozuh, Λουκάς, Καλούσης, Ζιάκας, Λίταινας, Παναγιώτου, Hernandez . Έπαιξαν και οι: Χατζής, Σκύφτας, Ngo'o, Βλησαρούλης, Σκούπρας, Lemaangr.

Διαιτητική τριπλέτα: Δεληγιάννη, Μπουρονίκος, Πάλλας.