top of page

Τεράστια νίκη - οδηγός για την συνέχεια!

Με γκολ του Ντιέγκο Κάσας στο 60ο λεπτό ο Ηρακλής Λάρισας πανηγύρισε την τρίτη του φετινή νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό Β', σε εντός έδρας αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Ο Ηρακλής θέλησε να αγωνιστεί ορθολογικά γνωρίζοντας ότι η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά σημαντική για τον ίδιο, αγωνιζόμενος κόντρα σε έναν αντίπαλο ο οποίος είχε άγνοια κινδύνου. Στο 20ο λεπτό η αναμέτρηση πήρε "φωτιά", ´όταν ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να φτάνει στον Χατζή έπειτα από φάση διαρκείας ο οποίος της έδωσε πορεία προς την εστία με τον Ξενόπουλο να αποκρούει και την μπάλα να προσκρούει στο δεξί δοκάρι. Στην συγκεκριμένη φάση η μπάλα πέρασε την γραμμή, με τον πρώτο βοηθό Βογιατζή να μην καταλογίζει ένα καθαρό γκολ υπέρ του Ηρακλή στερώντας από τους γηπεδούχους την δυνατότητα να προηγηθούν και αδικώντας τους καταφανέστατα με την συναίνεση του διαιτητή Κεχαγιά, ο οποίος αποδέχθηκε την εν λόγω απόφαση.

Στο 29' ο Γκαρσία εκτέλεσε ένα φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής με τον Χατζή να βγαίνει και πάλι νικητής στον αέρα και να παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει εκτός εστίας. Στο 31' ο Ταβάρες απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με φαλτσαριστό σουτ θέλησε να βρει το αριστερό παραθυράκι του Φαρμάκη με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκουγκούδης υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή με το τελειώμά του να είναι αδύναμο παρότι υπήρχαν καλές προϋποθέσεις ώστε να απειλήσει. Στο 33' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία από τα αριστερά η μπάλα "κόλλησε" στην καρδιά της περιοχής δίχως κανείς να βρεθεί να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα με τους αμυνόμενους να απομακρύνουν στην συνέχεια. Στο 40ο λεπτό ο Γκαρσία, έψαξε τον Κάσας, ο οποίος έστρωσε για τον Χατζή που έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ξενόπουλου, Στο 44', ο Ταβάρες βρέθηκε απέναντι στον Φαρμάκη γυρίζοντας παράλληλα την μπάλα η οποία πέρασε τελικά εκτός εστίας, δίχως κανείς να την σπρώξει.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής μπήκε δυνατά με στόχο να ψάξει το τέρμα που θα του έδινε προβάδισμα. Στο 50ο λεπτό ο Τσουμάνης κατέβασε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε έχοντας κακή ισορροπία με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 58' ο Παναθηναϊκός Β' έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Προδρομίτης δοκίμασε το δεξί με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ηρακλής βρήκε δίκαια το τέρμα που του έδωσε προβάδισμα όταν ο Κάσας με διαγώνιο συρτό σουτ από το ημικύκλιο έκανε το 1-0, με τον νεοαποκτηθέντα ποδοσφαιριστή του Ηρακλή να σκοράρει το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του συλλόγου μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το γκολ έδωσε "φτερά" στα πόδια των ποδοσφαιριστών του Χρήστου Χατζηλιάδη που συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Παράλληλα όμως, όσο ο χρόνος κυλούσε θέλησε να διαχειριστεί το υπέρ του πολύτιμο προβάδισμα. Στο 75' ο εξαιρετικός Γκαρσία με μια κάθετη πάσα "έκοψε" στα δυο την άμυνα των φιλοξενουμένων με τον Κάσας να προλαβαίνει στην έξοδο τον Ξενόπουλο πλασάροντας άστοχα και παράλληλα σπαταλώντας μια ευκαιρία που θα "κλείδωνε" την υπόθεση τρίποντο για τον Ηρακλή. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της 1-0 δίχως να απειληθεί, σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τριπλό σφύριγμα της λήξης, με τον Ηρακλή να πανηγυρίζει πέρα για πέρα δίκαια το τρίποντο που του δίνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας έτσι τους 10 βαθμούς.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκαλίτσιος, Κάσας (95' Μπάμης), Γκαρσία, Χατζής, Λίταινας, Γκουγκούδης, Γιαννίτσης, Τσουμάνης(89' Μπόσιο λ.τρ.), Τασιούλης (69' Λεσάι), Καμπέρης.

Παναθηναϊκός Β' (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σεπρέζης, Σιδεράς, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος (58' Εμπό), Μαρτίνης (67' Φουρτάδο), Προδρομίτης, Ταβάρες, Σερδέλης (76' Κρυπάκος), Τουρκοχωρίτης (67' Μπιλάλ), Μπαλάνγκα (76' Καρβούνης).

Διαιτητής: Κεχαγιάς (Κοζάνης). Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας) - Κοτανίδου (Δράμας). Τέταρτος: Τσιάρας (Καβάλας).